Cuma , Şubat 24 2017
Home / EĞİTİM / Çizimde ışık ve Gölge

Çizimde ışık ve Gölge

Çizim yapamayan insan yoktur sadece bazıları doğuştan avantajlıdırlar bu şans onların daha erken yaşlarda çizim yapmalarını ve kendilerini geliştirmelerini sağlar. Tıpkı benim gibi ilk çizimlerimi altı yedi yaşlarında yapmaya başladım bu hatırladığım süre tabi normal çizimler yapmadığınızı keşfetmenizde fazlaca zaman almıyor. Yaptığınız işten zevk alıyorsunuz resme olan ilginiz sevginiz fotoğraf çalışmalarınıza yansıyor bazen photo shop kullanarak fotoğrafları tablolaştırmak çabamda buradan geliyor sanırım.

 

Çizim yapamayacak, resim yapamayacak insan yok dedik eğitim alarak zaten içlerinde olan bir yeteneği açığa çıkarmaları gerekir elbette. İşte bu noktada benim severek kullandığım bir sanatçının kitabını önere bilirim sanatçımız Jose M. Parramon kitap’sa “ışık ve gölge”. Bu kitapta aldığım bilgilerle yukarıda gördüğünüz çalışmadaki gölgelendirmeleri yaptım ve sanırım başarılı sayıla bilir ben fotoğraflara bakarak çiziyorum buda bir fotoğraf dergisinin kapak fotoğrafıydı adını hatırlayamayacağım bir fotoğraf sanatçısına ait. Önceki çizimlerimde ışığı ve gölgeyi bu denli etkili kullanamadığı mı söylemek isterim. Yazarın öteki kitaplarını da inceledim yoğun şekilde çalışma fırsatım olmadığı için örnekler yapamadım fakat gerçekten çok yararlı çalışmalar darısı Türkiye’deki sanatçıların başına diyelim bilgi paylaştıkça bilgidir. Ben amatör çizimler yapa bilen bunda az çok başarılı olan fakat boyadan korkan bir insanım sanırım benimde yakında buna yönelmem gerekecek.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın