Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Kastamonu’da ‘Klasik otomobiller’ orijinal görünüm kazanıyor

Kastamonu’da ‘Klasik otomobiller’ orijinal görünüm kazanıyor

Kastamonu’da oto tamircisi iki ortak, klasik otomobilleri eski orijinal görünümüne kavuşturuyor.
Daha çocukken işe başlayan ortaklardan kaporta ustası Hakan Demir (38) ve boya ustası Çınar Hadioğlu (34), iki yıl önce tamir atölyesi açarak birlikte çalışmaya başladı. Başlangıçta sadece otomobil tamiri yapan ortaklar, zamanla klasik otomobiller üzerinde de çalışmaya başladı.
klasik2
Hakan Demir ve Çınar Hadioğlu’nun klasik otomobillere ilgisi, 6 ay önce Hadioğlu’nun bir arkadaşının 1949 model Ford Custom marka otomobilini tamir ettirmek için dükkana getirmesiyle başladı. Aracın onarımını yapan ortaklarda klasik otomobiller üzerinde çalışma merakı uyandı. Demir ve Hadioğlu bugüne kadar 6 klasik otomobili orijinaline uygun şekilde tamir ederek, “ilk günkü” görünümüne kavuşturdu.
-Araçların tamir süresi 1 ila 3 ay
Ortaklardan Hakan Demir, yaptığı açıklamada, son olarak 1973 model bir otomobilin onarımını yaptıklarını belirterek, üzerinde çalıştıkları otomobillerin orijinal parçalarını bulmak için daha çok yurt dışından ve diğer illerden parçalar getirttiklerini ifade etti.
klasik3
Bulamadıkları otomobil parçaları için ham saçtan işlenmiş malzemeler kullandıklarını dile getiren Demir, “Otomobillerin tamir süresi, hasarlı bölümlerin büyüklüğüne göre değişiyor. Ortalama 1 ila 3 ay vaktimizi alıyor. Klasik otomobillerin iyi şekilde tamir edilebilmesi için, tüm parçalarının sökülmesi gerekiyor. Araçların ilk önce şasi ve kaportası ayrılarak çürükleri gideriliyor” dedi.
Usta Hakan Demir, otomobilin tüm parçalarını sökmelerinin çürük ve hasarlı bölümlerin görülmesini daha da kolaylaştırdığını belirterek, aracın yürüyen aksamını söktükten sonra çürük temizlemesi yaptıklarını belirtti. Kumlama tekniği sonrası temizlik, astar ve boya işlerini de özenle yaparak otomobili orijinal haline getirdiklerini anlatan Demir, “Şimdiye kadar 6 klasik otomobili tamir ettik. Tamir ettiğimiz klasik otomobilleri trafikte gördüğümüzde gurur duyuyoruz” diye konuştu.
klasik4
”Klasik otomobil tamiratı bizim için bir tutku haline geldi” diyen Çınar Hadioğlu ise bu işi yaparken çok keyif aldıklarını ve halen 1963, 1973 ve 1975 model 3 otomobil üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın