Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Sırbistan Başbakanına Srebrenitsa’da Ayakkabılı Protesto

Sırbistan Başbakanına Srebrenitsa’da Ayakkabılı Protesto

Srebrenitsa katliamından yaklaşık 20 yıl geçmiş. Bu gün bu katliamın yıldönümü hala toplu mezarlardan çıkarılan pek çok ceset, adeta katliamın sembolü olan anıt bölgesine defnediliyor. Bu acı olayın ardından 20 yıl geçmesine karşın ilk defa katliam mağdurlarını ziyaret eden Sırbistan heyeti halk tarafından öfke ile karşılandı.

sirbistan-basbakanina-ayakkabili-protesto-1

Özellikle 90’lı yıllarda Yugoslavya’nın dağılması ile birlikte savaşa itilen Bosna halkı büyük bir insanlık dramına maruz kalmışlardı. Milliyetçi Sırplar savunmasız ve silahsız Müslüman Boşnakları tarifi açıklanamaz bir gaddarlıkla öldürmüşlerdi. Dönemin Amerika başkanı çabalarıyla Bosna kurtarılmıştı. Bunda Müslüman cihatçıların özellikle Afganistan’da Ruslarla savaşan İslami askerlerin payı da büyümüştü. Srebrenitsa yaşananlar dönemin barış gücü Hollanda’nın denetiminde Sırplar tarafından yapılan bir katliam olarak tarihe geçti.

sirbistan-basbakanina-ayakkabili-protesto-2

Aleksander Vucic Saldırıya Uğradı

Srebrenitsa katliamının 20. yılında dünyadan pek çok lider buradaydı. Ayrıca ülkemizi Ahmet Davutoğlu temsil etti. En fazla dikkat çeken ise bir dönem Amerika Birleşik Devletleri başkanı Bill Clinton orada olmasıydı. Özellikle Bosna savaşında NATO harekete geçirten bir lider olarak saygıyla anılmaktaydı. En dikkat çeken diğer kişi ise Avrupa birliği ile ilişkilerini iyi tutmak isteyen Sırbistan Başbakanı Vucic idi. Aleksander Vucic törenin yapıldığı şehitliğe geldiği sırada halk tarafından yuhalanmaya başladı.

sirbistan-basbakanina-ayakkabili-protesto-3

Sırbistan Başbakanı Ayakkabılı Protesto

Başkan Vucic tören sırasında halkın yoğun protestosuna uğradı. Bir gurup başkanın üzerine taş ve ayakkabı fırlatmaya başladı. Başbakan Aleksander Vucic kaçarak kurtulmaya çalıştı. Ancak gözlüğü yere düştüğü görüldü.

sirbistan-basbakanina-ayakkabili-protesto-4

Halk yaşanan soykırımın hala unutulmadığını ve acıların hala tazeliğini koruduğunu da bu sefer unutturmadı. Şehitler dualar eşliğinde tekrar anıldı.

sirbistan-basbakanina-ayakkabili-protesto-5 sirbistan-basbakanina-ayakkabili-protesto-6

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın