Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / İlginç Mimari Tasarıma Sahip Yapılar

İlginç Mimari Tasarıma Sahip Yapılar

Bilgisayarların icadı ile birlikte mühendisler ve mimarlar hayal gücünü zorlayan yapılara imza atıyorlar. Bir zamanların eski antik yapıları’nın yanlarına geçemeseler de modern mimari’de kendi adından söz ettirmek için elinden geleni yapıyor. Çılgın tasarımcılar mühendisliğin son raddesine kadar kullanıp ilginç yapılara imza atıyorlar.

1) Egg Building Çin Halk Cumhuriyeti

 ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-1

İlginç mimari tasarıma sahip onluk yapılardan ilki Çin devletinde bulunmaktadır. Binanın yapısı yumurtaya benzetildiği için, yumurta bina olarak ta adlandıra biliriz.

2) Coin Building Birleşik Arap Emirlikleri

ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-2

Dünyanın ilk daire şeklinde ki bu gökdelen Birleşik Arap Emirliklerinde yer almaktadır. Bir diğer benzetme ise bozuk para şeklinde olmasıdır.

3) Wood Skyscraper Kanada

ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-3

Kuzey Amerika’nın orman zengini ülkesi Kanada çelik yapıların aksine, ahşap gökdelenler yapma taraftarı olmuştur. Orman bol olunca yapacak bir şey yok sonuçta.

4) COR Building Amerika Birleşik Devletleri

ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-4

Bu yapıyı tasarlayan mimar kesin bir devrime imza attığını düşünüyor mudur? Özellikle yerleşim amaçlı kullanılan bu yapı. İlginç tasarımı ile görenleri, bir kez daha bakmaya itecek farklılıkta durmakta.

5) Dans Eden Bina Çek Cumhuriyeti

ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-5

Bu seferki tasarım harikalığını orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti elinde bulunduruyor. Bina dans eden şeklinde lansa edilse de aslında birazda sıkılmış kola kutusuna benzetilebilir.

6) Zayed Ulusal Müzesi Birleşik Arap Emirliği

 ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-6

Petrol zengini Arap’lar farklılık arayanların ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri de kendilerine hayat buluyorlar. Özellikle ilginçliği elinde bırakmayan bina tasarımlarına da imza atılıyor. Ülkenin ulusal müzesi kanat şeklinde bir yapıya sahip. Görenleri hayrete düşürecek bir mimari yapıda bulunmakta.

7) Coronado Birleşik Devletler Donanma Binası Amerika Birleşik Devletleri

ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-7

Amerikalılar ikinci dünya savaşında göstermiş oldukları başarılarla sürekli övünürler. Ancak öyle bir yapıyı yapmışlar ki bir zamanlar milyonlarca askerini Avrupa’da toprağa veren ülke Nazi’lerin sembolü olan gamalı haç şeklinde bir binaya imza atmışlar.

8) Ren Çin Halk Cumhuriyeti

 ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-8

Dünya ile bağlarını güçlendiren Çin devleti ülkesine gelen iş insanlarını daha iyi ağırlamak ve ülkenin simgesi olacak mimari yapılara imza atmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu bina ilginç yapısı ile görenlerin gözlerini alamıyor olmasına neden olmakta. Bu bina Çin’e gelen iş insanlarının konaklamak için uğrak yerlerinden biri olan otel olarak kullanılmakta.

9) Elephant Tayland

 ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-9

Tayland’ın en önemli binalarından biri olarak adlandırabiliriz. Ülkede kutsal sayılan fil’ler için yapılmış bir bina karşımızda. Ayrıca filler o kadar değerli ki öldürülmesi durumunda başınızın belaya girmesine neden oluyor.

10) The Hashtag Binası Güney Kore

 ilginc-mimari-tasarima-sahip-onluk-yapilar-10

Uzak doğu’nun teknoloji üreten ikinci devi Güney Kore’de yer sıkıntısı çok fala görülmektedir. Bu nedenle tasarımcılar genellikle göğe yükselen binalar yapmaktadır. Ülkenin başkentine gelenler bu binayı görünce ilginç tasarımı karşısında hayrete düşüyorlar. Ülkenin elektronikten sonra en önemli simgesi durumunda.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın