Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Siyasi Partilerin Koalisyon Önerileri ve Düşünceleri

Siyasi Partilerin Koalisyon Önerileri ve Düşünceleri

Ak parti iktidarı 2001 yılında yaşanan ekonomik yıkımla 2002 yılında farklılık arayan halk kitlelerinin isteğiyle tek başına iktidar olmuştu. Yenilik arayanlar, artık başta dindarların olması gerektiğini düşünenler ve iş ekmek arayanlar bunda çok büyük etkiye sahiptiler. Yaklaşık 13 yıla yayılan iktidar, son seçimlerde yaşadığı oy düşmesi ile tek başına iktidar olma iddiasını kaybetti.

Uzun yıllar Kemalist ideoloji ile yönetilen ülkeden sonra muhafazakar İslam ideolojisi hayata geçiyordu. Ülkenin çeşitli köşelerinde küçük farklı düşünen gurupların, büyük halk olayları yaşanmasına neden olan pek çok çaba gerçekleşti. Bu Ak parti iktidarını yok etmek için yapılan çalışmalardı. Bunlardan en önemlisi Cumhuriyet mitingleri, Gezi Parkı olayları en fazla duyulan olaylardan söyleyebiliriz. İktidarın tek oluşu çıkar çevrelerini de etkilemişti. Özellikle aynı kalp atışına sahip olduğunu düşündükleri paralel yapı olarak adlandırılan cemaat ile girilen savaşta iktidar büyük yara aldı. Geçen kasım ayında yaşanan yolsuzluk olayları ile doruğa çıktı. Halka subnimal ileti olarak iktidar yolsuzluk yapıyor denildi. İktidarın tek başına artık ülkeyi yönetemeyeceği düşüncesi haki kılınmaya çalıştı.

Bunlar yaşanırken, milliyetçi cephenin de elini güçlendirecek pek çok çaba oldu. Her ne kadar bölünmeye giden yol olarak görünse de Kürt açılımı, ülkemizin Suriye olmasını önleyen bir çaba olmuştu. Başbakanlığı döneminde Sünni Kürt toplumunun beğenisi kazanan Recep Tayip Erdoğan ümmetçilik ideolojisini öne sürmekten asla vazgeçmiyordu.

Avrupa ekonomik anlamda durağan bir yapı içindeydi. Pek çok uydu ülke fonlardan aldığı paralar ile altın çağlarını yaşamış ve İngiltere ve ABD yaşanan bankerler kriziyle ekonomik sorunlar yaşamaya başlamışlardı. Bunda en büyük dikkat ise bizlerin en büyük düşmanı Yunanistan’ın düştüğü borç batağı diyebiliriz. Bunlar yaşanırken ülke ekonomik anlamda ilerlemiş ve bölgesinde coğrafya bir ülke olmuştu. Artık İsrail ile dost değil, Filistin meselesi nedeniyle düşman olunmuştu. Tüm bunlar yaşanırken 7 Haziran seçimleri gelip kapıyı çalmıştı. Ak parti iktidarının yıkılmayacağını düşünen pek çok kişi bulunmaktaydı. Her ne kadar medya guruplarının baskısı ile kazanamayacak bir hava sezdirildi. Fox Haber Fatih Portakalın Ak partinin tek başına iktidar olmak için gerekli millet vekili sayısına ulaşamadığını büyük mutlulukla anons edişini hala hatırlıyoruz.

Seçim sabahı artık Ak parti, CHP, MHP ve sürpriz yapan HDP olarak karşımıza çıkmıştı. Ülke uzun bir zamandan sonra tek başına iktidar senaryosundan çıkmıştı.

Seçimlerin üzerinden bir ay geçti siyasi partilerin koalisyon önerileri ve düşünceleri ülkenin ilerleyen döneminde ne gibi bir pozisyon alacağı düşünülmekte. Ramazan ayı nedeniyle ve yaz tatilinde olunduğu için halk daha çok kendini rahatlama havasına soktu. Ancak dolu dizgin koşan bir dünya ile aynı anda dönmekteyiz. Hala bir hükümet kurulmamış olması, Türkiye’nin ilerleyen hedeflerinde eksi bir değer yaratacaktır. Bir zamanlar hep bir koldan birleşip Ak parti iktidarını yıkmaya çalışan siyasi guruplar, içinden çıkılmaz bir yapıya düştüler. Siyasi partilerin koalisyon önerileri ve düşünceleri neler olacak bilinmemektedir. Bunlardan bir kaçına bakalım;

1) Ak Parti CHP Koalisyonu

siyasi-partilerin-koalisyon-onerileri-ve-dusunceleri-1

 

Biri muhafazakar İslam savunuyor, diğeri ise Kemalizmi ve Anadolu Aleviliğini savunuyor. Son 13 yılda sürekli çatışma halinde oldular. Ak partinin kapatılması içinde, cumhuriyet mitingleri ve gezi olayları ile bu düşmanlık doruğa çıktı. Artık CHP hükumet olup bir şeyler yapmanın düşüncesinde siyasi partilerin koalisyon önerileri ve düşünceleri içerisinde en az bir araya gelecekleri iki parti durumunda. Eğer bu izdivaç sağlanır ise, CHP tabanına çoğu konuyu anlatamayacak. Ayrıca bu tarz bir hükumetin uzun yaşaması’da söz konusu olmayacak. Sorun ölü doğan bir bebek durumunda olmak gibidir. Çünkü anlaşamayan iki çift gibi olacaklar ve boşanmakla sonuçlanacak.

2) Ak Parti MHP Koalisyonu

siyasi-partilerin-koalisyon-onerileri-ve-dusunceleri-2

 

Mecliste bulunan sandalye sayıları bir hükumet kurmaya yetmektedir. Ancak MHP seçim sonuçları açıklandığında, Ak parti ile bir hükumet kurmayacaklarını açıklamıştı. Fakat her ne kadar farklı düşüncelere sahip olsalar da, muhafazakar İslam anlayışına sahip iki parti durumunda. Bunu en son meclis başkanı seçimlerinde göstermişlerdir. Ancak önlerinde duran sorunlar, Kürt açılımı, Barış Süreci ve son yolsuzluk olayları olarak adlandırabiliriz.

3) Ak Parti HDP Koalisyonu

siyasi-partilerin-koalisyon-onerileri-ve-dusunceleri-3

 

Ak partinin Kürt açılımı için güzel bir örnek oluşturabilirler. Ancak farklı kutupların iki üyesi gibi duruyorlar. Biri Türkiye partisi çizgisi çizerken, diğeri ise her ne kadar Türkiye çizgisinde gibi görünse de PKK güdümlü bir yapıya bürünmüş. Bunda en önemli örnek ise Selahattin Demirtaş’ın Abdullah Öcalan’ın heykelini dikeceğim sözüdür. Eğer siyasi partilerin koalisyon önerileri ve düşünceleri içerisinde yanına pek yaklaşmak istenmeyen bir birliktelik olur. Bunu en fazla Ak parti dillendiriyor. Ayrıca HDP Kürt ırkçılığı yaklaşımı da bunu tetikliyor.

4) CHP MHP ve HDP Koalisyonu

siyasi-partilerin-koalisyon-onerileri-ve-dusunceleri-4

Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerde CHP ve MHP irtifakını görmüştük. Ekmelettin İhsanoğlu’nun adaylığında bir arada olan bu iki siyasi parti. Ankara yerel seçimlerinde’de bir arada çalıştılar. Neden hükumet kurulmasın değil mi? Seksen öncesine gidildiğinde ikisi’de birbirine düşman iki siyasi oluşumdu. Öyle ki bu düşmanlık kısır bir çatışmadan çok kan dökülecek seviyelerde idi. Günümüze geldiğimiz’de ise siyasi partilerin koalisyon önerileri ve düşünceleri birbirine çok yakın olduğunu söylesek yeridir. Ancak işi bozan, yeterli mecliste sandalyelerinin olmamasıdır. Yanlarına HDP almaları için CHP ile sorun oluşturmuyor. Aynı ideolojiye yakın durumdalar. İki siyasi örgütte sol düşünceye sahip. Ancak MHP Türk milliyetçiliği’ni desteklerken, HDP ise Kürt milliyetçiliğini desteklemekte. Son günlerde Kobani olaylarında Selahattin Demirtaş’ın halkı sokaklara döküp vandalizim örnekleri hala unutulmadı. Bu tarz bir koalisyonun çokta başarılı olacağı düşünülmemektedir.

Siyasi partilerin koalisyon önerileri ve düşünceleri guruplar kendi aralarında görüşe dursunlar, ülkenin gündemi belirsiz bir siyasal yapının getireceği olumsuzluklar. Vatandaş Ak parti hükumetine şımarıklığından dolayı bir cevap verdiği düşüncesi de hakimdir. Bu senaryolar içerisinde en fazla erken seçimi görüyoruz diyebiliriz.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın