Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Uygur Türklerine Utanç Verici Muamele

Uygur Türklerine Utanç Verici Muamele

Tayland 16 aydır ülkesine iltica eden 116 Uygur Türkünü Çin Halk Cumhuriyetine iade etmişti. Uygur Türklerini ülkeye getirirken bir suçlu muamelesi yapması ise Türkiye’de infial neden olmuş ve Çinlilere karşı linç kampanyası başlamıştı.

uygur-turklerine-utanc-verici-muamele-2

Çin’in insanlık dışı muamelesi sonucu ülkelerini terk etmek zorunda kalan yaklaşık 116 Uygur Türk’ü Tayland sığınmışlardı. Ancak Çin ile ilişkilerini bozmak istemeyen Tayland hükumeti yaklaşık 16 aydır elinde bulundurduğu Uygur Türk geçenlerde Çin iade etmişti. Bunlar yaşanırken yeni çıkan bir fotoğraf Türkiye’de olayların çıkmasına neden olmuştu.

uygur-turklerine-utanc-verici-muamele-1

Uygur Türklerini Çuval Geçirip Taşıdılar

Çin devleti uzun yıllar işgal altında tutuğu Uygur Özerk bölgesinde baskı rejimi göstermekteler. Özellikle yaklaşık 10 milyon Türk’ün yaşadığı bölgede dini ve kültürel anlamda pek çok kısıtlamalar getirilmekte. Olayların artmasına en büyük neden ise Ramazan ayı ile birlikte oruç yasağının getirilmesi oldu. Ayrıca internete dolaşan insanlık dışı fotoğraflarda halkımızın galeyana gelmesine neden olmaktadır.

uygur-turklerine-utanc-verici-muamele-3

Yaklaşık 116 Uygur’un Çin’e getirilirken uçakta başlarına çuval geçirildiği görülen fotoğraflar halkımızın ayaklanmasına neden oldu. Soydaşlarımıza yapılan eziyetler halk arasından sokaklara taştı. Özellikle İstanbul’un gezi yerlerinde çekik gözlü görünen herkesi Çinli zannedip saldırılar gerçekleşti.

uygur-turklerine-utanc-verici-muamele-4

Tayland Baş Konsolosluğu Tahrip Edildi

Yaklaşık 116 mültecinin iade edilmesi ile birlikte Türkiye Tayland ilişkileri kopma noktasına geldi. İstanbul’da bulunan Tayland başkonsolosluğu bir gurup eli sopalı kişilerce basıldı ve konsolosluk binası yerle bir edildi.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın