Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Elektrik Bedava, Benzin Bedava, Güneş Bedava. Bedava Yaşayacağız Bedava…

Elektrik Bedava, Benzin Bedava, Güneş Bedava. Bedava Yaşayacağız Bedava…

        Orhan velinin şiiri böyle değildi biliyorum ama yakın gelecekte şu an için kullandığımız benzin ve evimizde kullandığımız elektrik bedava olacak. Aslında bazılarımız için (Örneğin bendeniz) yakın gelecekte değil şu anda dahi elektrik bedava. Bu yazımızda güneş enerjisi ile evlerin elektrik üretmesini ve elektrikli arabaları konu ediyoruz.

7 (4)

Derler ki bütün her şey insanın ateşi kontrol etmeyi öğrenmesi ile başladı. Ateşin de en sevdiğim faydası sıcak çay oldu. Ateşi kullanarak demirden yemeğe birçok şeyi yaptık ürettik sonra daha çok ateşe ihtiyacımız olduğunu bulduk. Daha çok enerji üretecek daha çok ateş yapacak şeyleri deneyip dururken arada elektriği de bulduk. Elektrikten ateş ateşten elektrik üretmeye başladık derken bu da yetmez oldu. Petrol kaynakları da malumunuz bir süre sonra bitecek o da yetmiyor. Bu kadar teknolojiyi enerji kaynağı olmadan ilerletmemiz hatta olduğu şekliyle kullanılabilir tutmamıza imkân yok.

DSC_1599

Yeni enerji kaynakları ararken gözümüzü denizlere ve güneşe diktik. Deniz suyu hala çok avantajlı değil. Bazı üretim şekilleri tasarlansa dahi yüz ve astar orantısızlığından olmuyor. Güneş ise çok öncelerden bilinen ve kullanılan bir kaynak.

 

Birçoğunuzun malumu hesap makineleri ve müzikli saatler ile hayatımıza 1980 li yıllarda girmişti. Sonra bazı yerlerde zaman zaman büyük paneller elektrik santralleri gördük ama uzun zaman öylece duruyor gibilerdi. Üretim maliyetleri ve performansları ilerleme gösterince yaygınlaşmaya başladılar. Şu anda Japonyada boş ve işe yaramaz araziler güneş enerji santrallerine dönüştürülerek gelir kapısı oluyor. 5 – 10 yıl öncesine kadar 1000 dolardan elden çıkarılmaya çalışılan arazileri şimdi 10 000 dolara bulmak mümkün değil. Bu sistem ilerde Türkiye’de de başlayacağından elinizde babadan dededen kalma atıl araziler varsa acil bir ihtiyacınız da yoksa bekletmeniz faydalı olacaktır.

Birçok üniversite ve teknoloji kurumu güneş enerjisi ile çalışan arabaları yıllardır geliştiriyor. Geliştirilen arabalar şu an için bisiklet seviyesinde araçlar. Genel olarak sorunlar şunlar; taşıma kapasiteleri düşük, yolcu kapasiteleri düşük, kat edebilecekleri yol düşük, hız düşük ayrıca kötü havalarda ve gece kullanım imkanları yok. Paneller büyüklüklerine göre bir aracı uzun süre kaldırabilecek kapasitede değiller. Bir sedanın tavanını güneş enerjisi panelleri ile kaplatırsak toplamı yaklaşık 400 – 500 watta ulaşır. Bu ise bir aracı devamlı şarj edip yürütmeye henüz yetmiyor.

Daha önce bir teknoloji dergisinde köşem vardı ve 2005 yılında o köşedeki yazılarımdan birinde kısa olarak Keio Üniversitesi’nin araçlar için ürettiği prototip bir pilden bahsetmiştim. Milyon dolarlık maliyeti olan pil elektrikli araçlar için ışık yakmıştı. O zamanki hedef bu pilin maliyetini düşürüp seri üretime geçebilmekti. On yıldan sonra şu an şarjlı araçlar yollarda dolaşıyor. Hemen her köşede EV şarj noktaları var. Bu yeni bir iş kapısı da açmış durumda artık araçları sadece petrol istasyonundan değil otopark ya da market parkları gibi yerlerde de şarj olabiliyor. EV araçlar gece eve döndüğünde evin önündeki parka yerleştirilmiş özel bir priz ile sabaha kadar şarj ediliyor. Güneş enerji sistemli evler de burada devreye giriyor.

3 (16)

Bugüne kadar “Ev alma komşu al” atasözüne bir de ek olarak çatı da al eklemek herkes için çok yararlı olacaktır. Size eve güneş enerji sistemini nasıl kurduğumu anlattıktan sonra bedava araba sürme konusuna tekrar dönelim. Ev alırken birçok özelliğin yanında bir de çatıya büyük bir özen gösterdim. İsteklerimi karşılayacak evin yanında çatının en geniş olan ve çatı yönünün en uygun olanlarına baktım. Evi aldık komşularımız da iyi çıktı şimdilik bir sorun yaşamıyoruz. Sıra geldi uzun zamandır kafamdaki plana. Güneş enerji sistemi! Görünüşte kolay ama uygulamaya başlayınca birçok problemi ve sorunu çözmek zorunda kaldık. Sistem yeni olduğundan satıcı firmaların çoğu vur kaç peşinde. Uygun fiyatı ve doğru satıcıyı bulmak baya uzun süre araştırma yapmamı gerektirdi.

Birinci soru şu hangi panel? Piyasada üretilen birçok panel ve fiyat var. Birçok türün içinde en yaygın olarak kullanılanlar Polikristalin ve Monokristalin slikon hücreli paneller. Basit bir şekilde anlatacak olursam; Monokristalinler tek bir slikondan kare şeklinde tek parça ince kesilmiş silikonlarla yapılan paneller. Polikristalin ise kesim yapım ve diğer aşamalarda parçalanan silikonların birleştirilmesinden oluşturulan paneller. Monokristalin panele baktığınızda kare kare silikonlar ve bu kareler arasında boşluklar görürsünüz. Ayrıca bütün kareler tek renktir. Polokristalin ise parçaların birleşmesinden kaynaklanan bir birine yapıştırılmış değişik renklerde görünüme sahiptir. Ben sağlamlığından performansından ve yapısından dolayı Monokristalin seçtim.

DSC_1576

Sıra ikinci soruya geldi kaç panel kaç Kw? Bu biraz matematik bilgisi ve elektrik bilgisi istiyor. Önce çatınızın yüzeyini ölçüp kaç panel sığdıracağınızı bulup sonra da evin elektrik tüketimini ve gelecekte olabilecek tüketimleri hesaplamanız gerekiyor. Toplamda 5.5 kw karar kıldım o da bitti.

Asıl büyük soruna geldik satıcılarla konuşup anlaşıp panelleri kurdurmak. Hiçbir satıcı benim istediğim sistemi kurmaya yanaşmıyor. Neden? Çünkü ben yarısını kuzeye kurmak istiyorum ve 5.5 kw istiyorum. Bu orana verecekleri fiyat çok yüksek fiyat o kadar yüksek olunca sistem kendini karşılamaz duruma geliyor. Onlar sadece güneye 2.5 kw kurup yaklaşık yirmi bin doları alıp gitmek istiyorlar. Bahane olarak ise kuzeyin performansı düşük kuramayız diyorlar.

Sonunda uzun araştırmaların sonucu ucuza satış yapan ve kuzeye de olur abi diyen bir firma buldum. Ucuz kuranlar sorunlu kurar diyenleri de dinlemedim. Onun da nedeni şu sistemin markası Toshiba bütün parçalar onların garantisinde ayrıca kurulumu yapacaklar firmadan lisanslı ve sistemin 15 yıl garantisi var. Böyle olunca Alinin ya da Velinin kurması hiç fark etmiyor. Kurulum bitti sistem takır takır işlemeye başladı.

DSC_1585

Teknik işler aşağı yukarı bunlardan ibaret geriye mali işleri kalıyor. Öncelikle Japon hükümeti teşvik için elektriği pahalı olarak satın alıyor ve o fiyattan 10 yıl alacağına dair sözleşme imzalıyor. Gece sistem işlemediğinden elektriği satın alıyoruz gündüz ise kullanım fazlası elektriği satıyoruz. Bizim elektrik şirketinden alış fiyatımız 24 yen satış fiyatımız ise 37 yen. Alış ve satış olmak üzere iki sayaç var her ay okunur ve fatura alım ve satım olarak geliyor. Ayrıca belediyelerin de kw başına nakit teşviki var. Sistem yaklaşık toplamda 18 000 dolara mal oldu. Belediye teşviki 1000 dolar gelince 17 000 dolara düştü. Bu parada yine teşvikli kredi ile 15 yılda aylık 120 dolar taksitlere bağlandı. Sistem elektrik satışından kendi taksitlerini ödüyor, gece kullanıp satın aldığımız elektriği ödüyor ve bazı aylarda ise 50 – 60 dolar gelirimiz oluyor. Başlıkta yazdığım bedava elektrik bu.

Benzin ise benzin olarak bedava olmuyor tabi artan 50 – 60 dolarla benzin almazsak. Benzini daha doğrusu araba kullanımını bedava yapan yukarıda anlattığım araba ile bu sistemin birleşiminden oluşuyor. Arabayı evin prizine takıp şarj ediyorsunuz sonra da yola çıkıyorsunuz bu kadar. Mitsubishi’nin yeni çıkardığı bir sistemde ise ev arabayı araba da evi besleyebiliyor.

www.onlukhaber.com da bu ilk yazımız eksiklerimiz çok var. Eleştirileriniz ya da okumak istediğiniz konular varsa yorumlarda belirtip bize yardımcı olabilirsiniz.

Ömer Önay/JAPONYA

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın