Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Hakiki Oruç Tutanların Bayramını Bayram Yapan Onluk Kazançları…

Hakiki Oruç Tutanların Bayramını Bayram Yapan Onluk Kazançları…

1. Öncelikle tüm ibadetler gibi oruç da sırf Allah rızası için tutulmalıdır. Allah rızasını kazanma arzusu ibadetlerin temel dayanağıdır.

1

2. Oruç bedenin dinlenmesine bir fırsattır.  İnsan  bedeninin çalışma kılavuzu elbette o bedeni yaratanın elindedir. Gönümüzde aşırı ve dengesiz yemeğe bağlı hastalıklar adeta tüm insanlığın en büyük düşmanı olmuştur.

2

3.   Oruç ibadeti ruhun özgürlüğüdür. İnsanı balçıktan yaratan Allah insana ruhundan üflemiştir. Ruh ile ilgili çok az bilgi bilmemize rağmen kesin bilinen o ki nefse zor gelen ruha hoş gelir.

4

4.   İnsanın rabbine kavuşmasını hatırlaması orucun en önemli görevlerindendir. Oruçlunun iki sevincinden biridir insanın rabbine kavuşması müjdesi. Orucunu açıp sevinen her Müslümanın aklından geçer bir gün rabbine de böyle kavuşacağı.

13

5.  Orucun bir faydası da rızkın değerini öğretmesidir. Oruç olmadan bir yudum suyun değerini bile bilmeden günlerimiz geçiyor. Böylece nimetin değerini bilmeyenler şükrün sevabından da mahrum kalmaktadır.

9

6. Oruç ekonomik yaşamı öğretir. İktisat gösterip israf etmemek hem dünya hem ahiret adına önemlidir. Oruç zamanın da verimli kullanılmasını öğretir.

11

7.  Peygamber Efendimiz hadislerinde buyurdular ki: “Her şeyin zekâtı vardır, bedenin zekâtı da oruçtur. Oruç ise sabrın yarısıdır.” Sabır ise insanı zorluklara hazırlayan ve ruhunu olgunlaştıran bir dinamizmdir. Böylece oruç ruhumuzun en önemli öğretmeni olmuştur.

7

8. Peygamber efendimiz Müslümanlara orucu bir günah kalkanı olarak tavsiye etmiştir. Gençlerin günaha girmemesi için önemli bir nasihat vermiştir. Nitekim  Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır: “Ey insanlar oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi (günahlardan) korunmanız için size de farz kılındı.” Evet ne mutlu günahlardan korunabilenlere…

6

9.   Oruçlu emanete ihanet etmez ve ibadetine riya-gösteriş- katmaz. Böylece yalnızca Allah için ibadet yapmanın tadına varır.  Oruçlu, sabahtan akşama kadar Allah’ın hududundan  çıkmadığı için artık o bir ölçü insanıdır.

12

10.  Oruçlu insan hayatına düzen katar. O artık düzen ve intizam insanıdır. Her şey vaktine tabidir.  Nasıl sahur bir çizgi ise iftar bir çizgi ise o da artık hayati de imani  çizgileri ihlal etmeden yaşamayı öğrenmiştir.

oruç

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın