Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Güneş Enerjili Solar Impulse 2 Japonya’dan Rekor İçin Havalandı

Güneş Enerjili Solar Impulse 2 Japonya’dan Rekor İçin Havalandı

Uçağın dünya turunun en uzun etabı olan Japonya-Hawaii uçuşunu sadece güneş enerjisi kullanarak 5 günde tamamlaması öngörülüyor. Büyük Okyanus’u geçecek Solar Impulse 2’nin bu etapta acil iniş imkanının olmadığı ve uçağın en riskli ve zor etabına başladığı kaydedildi.

solar_impulse_2

Solar Impulse 2, dünya turunun 7. etabına 31 Mayıs’ta Çin’den Hawaii’ye 8 bin 175 kilometrelik uçuş için başlamış, ancak kötü hava koşulları nedeniyle 1 Haziran’da Japonya’nın Nagoya havalimanına iniş yapmak zorunda kalmıştı.

aviao

 Dünya turuna Abu Dabi’den başlayan Solar Impulse 2’nin, temmuz sonunda başladığı noktaya döneceği belirtiliyor. Umman, Hindistan, Myanmar ve Çin turunu tamamlayan uçağın ABD, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’ya uğraması planlanıyor.

unnamed-111

Beş yıl önce geliştirilen uçağın daha hafif versiyonu olan Solar Impulse 2’nin ağırlığı sadece 2,3 ton.

solarimpulse

Kanat genişliği 72 metre olan Solar Impulse 2’nin, kanatlarında toplam 17 bin 248 güneş hücresi bulunuyor.

gunes-enerjili

Gunes enerjisiyle calisan Solar Impulse 2 adli ucak, Amerika Birlesik Devletleri’ne bagli Hawaii’ye gitmek uzere Japonya’dan havalandı,

.

Solar_Impulse_1

Uçak, gündüzleri elde ettiği enerjiyi bataryalarında depolayabildiği için geceleri de uçabiliyor.

Swiss-made Solar Impulse-2 takes off from Ahmadabad, India, Wednesday, March 18, 2015. The solar powered aircraft is Wednesday headed to the northern Indian city of Varanasi on the third leg of its’ historic round-the-world trip. (AP Photo/Press Trust of India) INDIA OUT

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın