Cuma , Şubat 24 2017
Home / Diyet ve Bakım / Doğrama Tahtanızın Temizliğinden Emin Misiniz?

Doğrama Tahtanızın Temizliğinden Emin Misiniz?

Mutfaktaki en büyük yardımcılarımızdan biri olan doğrama tahtası göründüğü kadar masum değil.Neden mi?

Doğrama tahtası ıslak kalıyorsa,

Doğrama panosu ahşapsa,dograma-tahtası-temizliği

Bulaşık makinesinde yıkanıyorsa,

Renkli yiyecekler doğranıyorsa,

Et doğranıyorsa,

Özellikle yukarıdaki durumlarda daha da dikkat etmek gerekiyor.Bulaşık makineleri ahşap kaşıklar için nasıl uygun değilse doğrama tahtaları için de uzmanlarca tavsiye edilmiyor.Deterjanlardaki kimyasal maddeler,sıcakta gevşeyen ahşabın içine nüfuz ediyor.Tekrar temiz diye ele aldığımızda kimyasallarla ne yazık ki buluşmuş oluyoruz.

Islak olarak uzun süre kalan kesim tahtaları ise gözle göremeyeceğimiz bakterilern oluşmasına neden oluyor.Bu sebeple doğrama işlemi bittiğinde tahtamızı bekletmeden yıkayıp kurumaya bırakmalıyız.

tahtaRenk bırakan yiyecekleri hijyen  için plastik doğrama panolarında doğramak gerekiyor.

Her kullanımdan sonra,farklı yiyecekler doğrandığında kesim tahtamızı temizleyip sonra kullanmak sağlık için önemli.Örneğin et doğradıktan hemen sonra,aynı alanda sebze doğramak uygunsuz bir kullanım şekli.Bu tür durumlara dikkat edildiğinde doğrama tahtasıyla barışık bir mutfak seçeneği sizinle olacaktır.

Dezenfekte etmek için ise tahtamızın yüzeyine varsa kaya tuzu yoksa sofra tuzu döküyor ve yüzeyine yayıyoruz.Sulu bir limonu kesip tahtanın yüzeyini ve özellikle yan bölümlerini ovuyoruz.Bu uygulama tahtamızı hijyene kavuşturmuş oluyor.

Sağlıkla kullanın…

 

 

 

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın