Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Müminin Silahı Dua…

Müminin Silahı Dua…

Dua, sınırlı ve aciz olan insanoğlunun; sınırsız ve kudret sahibi Allah ile kurduğu diyalog ve köprüdür. Bu sebeple insan, tarihin hiçbir döneminde duadan uzak kalmamıştır. Dua aynı zamanda zikirdir, ibadettir. Peygamber Efendimiz(s.a.v.) : ‘Dua ibadetin özüdür.’ buyurmuştur.
Dua kelime olarak çağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek manalarına gelir. Dinimizde ise dua, Allah’ ın yüceliği karşısında kulun aczini itiraf etmesini, sevgi ve saygı ile lütuf ve yardımını dilemesini ifade eder. Başımız darda iken duaya sarıldığımız gibi nimete kavuşunca, sağlık ve rahat hallerimizde de ibadet ve duaya sarılmamız, Rabbimizi hep hatırlamamız gereklidir. Birçok ayette canlı cansız bütün varlıkların Allah’ ı teşbih ettiği bildirilmiştir. Allah’ a yöneliş de fıtridir. Yani yaradılışımızda vardır.
Dua ederken mümkün mertebe kıbleye yönelmek, elleri semaya kaldırmak, tabii bir şekilde durmak duanın adabındandır. Oruçlu iken, farz namazlarından sonra, mübarek gün ve gecelerde, seher vakitlerinde dua etmenin fazileti büyüktür. Dua ederken yalnızca kendimize etmemeliyiz. Peygamber Efendimiz’ e ve ashabına, anne-babamıza, eşimize, çocuklarımıza, arkadaşlarımıza, dostlarımıza, komşularımıza ve ülkemize iyi niyetlerle dua etmeliyiz. Önce Müslüman kardeşlerimize daha sonra kendimize etmeliyiz.
Ağlaya ağlaya, yalvara yalvara Rabbimizden istemeliyiz. Acizliğimizi, güçsüz ve günahkar olduğumuzu Yüce Yaratıcımıza arz etmeliyiz. Sonra Rabbimizi övüp, saygıyla ve sevgiyle istemeliyiz. Allah merhamet sahibidir. Böyle samimiyetle yapılan dualar kabul edilecektir. Buna inanmalıyız…
Mevlana’ nın deyimiyle;
Dert etme, dua et…

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

2 Yorum

  1. “Dert etme,dua et.”prensibini edinebilmemiz duasıyla.

Bir Cevap Yazın