Cuma , Şubat 24 2017
Home / Diyet ve Bakım / Vazgeçilmezimiz Çay…

Vazgeçilmezimiz Çay…

Çay, işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla elde edilen bir içecek türüdür. Türkiye’ de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz Bölgesi’nden toparlanan çay yapraklarından yapılan kırmızı renkteki içecek için kullanılır. Aslında çay üçe ayrılır. Siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Ayrıca bitki çayları da vardır. Bunun dışında yaprak boyutu, kalitesi, vs. olarak da bölümlere ayrılır.
Çay; tein, kafein, taofilin, antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller nedeniyle kemik ve diş sağlığına faydalıdır. Tabi ki her şeyde olduğu gibi çayın da fazlası zarardır. Dünyada en önde gelen çay üretici ülkeleri; Hindistan, Sri Lanka, Çin, Türkiye, Kenya, Endonezya, Malavi ve Vietnam’dır.
Ülkemizin vazgeçilmez içeceği olan çay her yöremizde çokça tüketilir ve sevilir. Aslında Türkiye önceleri tam bir ‘kahve tiryakisi’ olarak bilinirdi. 1900’lü yıllarda çay ile tanışır ve herkesin şu an çok sevdiği içeceği haline gelir.
Ayrıca siyah çayın doğru demleme tekniği de vardır. Doğru bir şekilde demlenirse hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olur. Semaver çayını da halkımız çok sever. Gerçekten de semaverde yapılan çay çok lezzetli ve keyif vericidir. Anadolu’ da bir tabir vardır ya, ‘tavşan kanı’ işte aynı tavşan kanı gibi olur.
Çayın aromasını tam olarak vermesi için en ideal malzeme porselen demliktir. Çaydanlığa soğuk su konulur. Üzerine de demliğin yarısına gelecek şekilde soğuk su konulur ve içine bir miktar kuru çay atılır. Alttan çaydanlık kaynadıkça üstteki demlik de soğuk çayın ılınmasıyla demlenir. Çay da suya daha sağlıklı bir şekilde bir şekilde rengini verir. Daha sonra demliğin üzerine kaynamış sudan bir miktar eklenir ve ocakta kısık ateşte demlemeye bırakılır. Ama çay kaynatılmaz. Daha sonra da çaydanlığın üzerine bırakılan demlik iyice demlenir. Ve sunuma hazırlanır. İnce belli bardaklarda da sunulduğunda tadına doyum olmaz. Afiyet olsun…

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın