Cuma , Şubat 24 2017
Home / Anne ve Çocuk / Adet Dönemi Sorunlarını Hafife Almayın!

Adet Dönemi Sorunlarını Hafife Almayın!

Bayanların adet düzensizliği,çok miktarda kanama, ağrı ve sancıları dikkate alması gerekiyor.Bunlar başka bir rahatsızlığın sebebi olabilir.

Aşırı şekilde ağrının olması bizi günlük hayatı aksatacak bir hale sokuyorsa endometriyozis (bozukluk) olma ihtimali vardır.Yani rahim dokusu rahimin dışında büyümeye başlar,içinde büyümesi gerekirken.

Adet düzensizliği ise hormon bozukluğu nedeniyle olabilir.Adet düzensizliğine tüylenme,tüy dökülmesi,akne,kilo alma,kilo verememe gibi sorunlar da eşlik ediyorsa bu ihtimal yükseliyor.Yirmili yaşlardan önce adet düzensizliği normal iken sonraki yaşlarda olması bazı nedenlere bağlı olabiliyor.

Adet dönemi rahatsızlıkları tiroid bozukluğunda da olabiliyor.Hatta gebe kalamama ya da sorunlu hamilelik geçirmeye sebep olabiliyor.

Polikistik over rahatsızlığında da benzer belirtiler olabiliyor.Özellikle adet döneminin gecikmesi,kilo verememe,tüylenme,sinirlilik hali yaşanabiliyor.

Günümüzde birçok rahatsızlığın sebebi olan stres adet gecikmelerinin de sebebi olabilir.Yetersiz beslenme,düşük kalorili diyetler,hızlı kilo alımı ve verimi,seyahat gibi nedenler adaet döneminin değişmesinde rol oynayabiliyor.

Doğum kontrol hapı kullanmak veya kullanılıyorsa bırakmak adet düzensizliğine neden olabilir.Normal adet düzenini yakalamak altı ay kadar sürebilir.

Adet düzensizliği,obezite,sinirlilik,tüylenme,adet döneminde aşırı ağrı,fazla kanam gibi sorunlar yaşanıyorsa kadın doğum uzmanına gitmek gerekiyor.

 

 

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın