Çarşamba , Şubat 22 2017
Home / Anne ve Çocuk / Diyet Yaparken Bunlara Dikkat!

Diyet Yaparken Bunlara Dikkat!

Kilo problemi olan ya da ince kalmak isteyen kadın erkek herkesin yaşamlarından çıkarmaması gereken hususlar var.Eğer normalden kiloluysak elbette diyet kelimesini sık sık kullanıp araştırmalar yaparız.Her diyetisyen,her diyetle ilgili site,her diyet tecrübesi olan sosyal çevremiz bize farklı seçenekler sunar.Bazen aklımız karışır.Hangisini uygulasak,hangisi daha hızlı sonuç verir düşünceleri dolaşır durur beynimizde.

Bizim yaşam felsefesi haline getirmemiz gereken,kilodan çok sağlıklı bir yaşam için yapmamız gereken bilgiler aslında bunlar.

Erken yatıp erken kalkmak,

Güne kahvaltıyla başlamak,

Dengeli ve düzenli beslenmek,

Beyazlar arası denge kurmak,

Hareketli bir yaşam,

Yemeği yavaş ve küçük lokmalarla yemek,

Mevsiminde meyve tüketmek,

Geç saatlerde atıştırma yapmamak,

Bu saydıklarımız ki arttırılabilir;herkesin yapması gerekenler.Ama fastfood tarzı yemek,sofra kültürünün kaybolması,işlenmiş gıdaların hayatımıza amansızca girmesi insanlarımızı ve özellikle çocuklarımızı obeziteye ya da başka bir sağlık sorununa itebiliyor.

İşlenmiş gıdalar özellikle paketleriyle albeni yapan ürünler.En çok ta çocuklarımız tuzağına çekiyor.İçindekiler bölümüne baktığımızda yüzde doksan ifadeyi tanımıyoruz.Yüksek şeker ise bu durumu daha da ciddileştiriyor.İçeriğinde bulunan koruyucu maddeler, aldığımız işlenmiş yiyeceği korurken ,bizleri ne yazık ki sağlıksız bir vücutla tanıştırıyor.Sağlıklı olmak isteyen her birey,çocuklarını sağlıklı büyütmek isteyen her annenin kaçınması gerekiyor.

Öğün saatlerimize dikkat etmek sağlık için çok çok önemli.Aynı saatlerde yemek yemek kilo alımını önlüyor.

Beyazlar arasında denge kurmak gerekiyor.Aşırı miktarda tuz ve şeker tüketimi kilo olarak geri dönüyor.Vücuttaki şeker yağa dönüşürken,tuz su tutulmasına neden oluyor.Vazgeçemediğimiz ekmeği her öğünde iki dilimle sınırlandırmak gerekiyor.Beyaz ekmek yerine esmer ekmek türlerini tercih etmek gerekiyor.diyet

Öğünler arasında denge de çok önemli.Öğle yemeğinde et,balık,tavuk türü protein ağırlıklı beslendiysek, akşam öğünümüz sebze ağırlıklı olmalı.

Tabağımızı çok doldurmamalı,mutlaka çatal kaşık kullanmalıyız.Ekmek kullanarak,bandırarak yemek ekmek tüketimini arttırıyor.Lokmalarımız küçük olmalı ve iyi çiğnemek gerekiyor.Her öğünde yağ yakıcı özelliği olan yoğurdu bulundurmak gerekiyor.Yeşillikli bol limonlu salata da olmazsa olmazlardan.Yemekten yarım saat önce de bir bardak su içmek gerekiyor.Günlük ise  2 litre suyu mutlaka içmemiz gerekiyor.

Aldığımız kalorileri yakmak için yürüyüş yapmak gerekiyor.Günlük kırk dakika yürüyüş yeterli.Ayrıca yeşil çayı kullanmayı unutmamak gerekiyor.

Belli bir diyet yapmadan bunları uygulamak yaşam kalitemizi yükseltecektir.Yeter ki isteyelim…

 

 

 

 

 

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın