Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Domatesin Fazlaca Bilinmeyen Faydaları

Domatesin Fazlaca Bilinmeyen Faydaları

           Domates bilindiği gibi öncelikli Güney Amerika’da yetiştirilen bir sebzedir. Coğrafi keşifler sonunda Avrupa Asya ve diğer dünya kıtalarına yayılmıştır.

Yapılan uygulamalarda domatesin pişirilerek tüketilmesinin daha faydalı olduğu görülmüştür. kırmızı bir sebze olan domates şifa kaynağıdır. Vitamin olarak c&a vitaminlerinin bulunduğu tahmin edilmektedir A vitamini ve C vitamini eksiklikleri olanlar bolca domates tüketmelidir. Ayrıca yapraklarının da merhem olarak kullanılması çok faydalı olarak görülmektedir. Bağırsak hareketlerini hızlandıran bir yapıya sahip olan sahip olan domates böylece olası bağırsak hastalıkları ve kan zehirlenmelerinin önüne geçmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki domatesin tüketilmemesi gereken zamanlarda vardır mesela mesane ve böbreklerinde taş olan kişilerin domates yememesi uygun görülmüştür. Domates gibi yaralı sebzelerin ve meyvelerin tüketilmesi kadar zararlı olan alkol ve sigara gibi maddelerin de kullanılmaması gerekmektedir. Böylece damar sertliği problemleri de yaşanmayacaktır.

Peki, domatesin genel faydalarına gelince;  domates

  1. Domates kalp ve damar sertliğine iyi gelir bilindiği gibi yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan damar sertliği önemli bir işlev bozukluğudur. Domates bu konuda faydalıdır.
  2. Domates kolesterole iyi gelir çok faydalı bir toksin atıcı olarak bilinen domates kalp hastalıklarını engelleme faktörü vardır. Domatesin ister pişmiş ise pişirmeden tüketilmesinin Kalp hastalıklarına yararlı olduğu bilinmektedir.
  3. Domates kanser oluşumuna etki azaltır domates kilo vermede yararlıdır yüksek miktarda C vitamini ve likopen içerdiği bilinmektedir. Ayrıca keratan olarak da bilinen yağ yakıcı mevcuttur.
  4. Cildi güzelleştirir domates yapısı gereği cildin güzelleşmesini ve taze görünmesini sağlayan maddelere sahiptir. Domates ile yüz maskesi de yapılmaktadır.
  5. Sindirim problemlerine yardım eder midenin çalışmasını kolaylaştıran domates vücudun kabızlık problemini de engeller. Kabızlık problemleri olanlar bolca domates tüketmelidir.
  6. Domates mineral deposudur içerisinde bol C vitamini magnezyum potasyum Demir ve fosfor minerali bulunmaktadır. Bu bakımdan oldukça zengin bir besindir. Ayrıca domates arı sokmalarına karşı da etkilidir.
  7. Herhangi bir arı sokmasında arı sokan yere kesilmiş domates ile pansuman etmek yarar vermektedir.
  8. Hafif yanıklarda da domatesin etkili olduğu görülmüştür. Yanık tedavisinde ilk etapta yanık acısını gidermektedir.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın