Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Ütünün Altı Nasıl Temizlenir?

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir?


   

    Ütü yapmak ev hanımları için sıkıcı olsa da, altına yapışmış kumaş parçaları olan bir ütü ile ütü yapmak çekilmezdir. Bu maddeleri temizlemenin çok pratik yolu olduğunu biliyor muydunuz? Evet hepimizin evinde bulunan tuzu bir gazete kağıdının üzerine dökelim. Ütüyü ısıtalım fişini çekip tuzun üzerinde gezdirelim. Bu şekilde ütünün tabanının tertemiz olduğunu göreceğiz.

       Ütünün delikleri kireç tuttuysa buharı iyi püskürtemez. Bu dertten kurtulmak için yarı beyaz sirke, yarısı su olmak üzere ütünün haznesine koyalım. Ütünün fişini takalım. Buhar konumuna getirelim. 4-5 defa buhar püskürtelim. Ütünün buharı püskürtüşünden kireçlerin kaybolduğunu anlayacaksınız. Bu uygulamada kesinlikle beyaz sirke kullanılır.

    Ütünün kireçten temizlenmesini sağlayan diğer bir yöntem ise limon tuzunu demlikte kaynatmak.  Demlikte varsa kireç de kaybolmuş olur. Kalan suyu ütünün haznesine dolduralım. Ütüyü prize takalım. Buhar ayarına getirelim.  Buhar püskürtelim. Buharın şiddetinin gittikçe arttığını göreceğiz.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın