Cuma , Şubat 24 2017
Home / Diyet ve Bakım / Diyet / Sağlıklı ve Kaliteli Yaşamak İçin Spor Yapmanın Gerekliliği

Sağlıklı ve Kaliteli Yaşamak İçin Spor Yapmanın Gerekliliği

Spor yapmak, sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarı konumundadır. Düzenli olarak yapılan spor aktivitesi, ruh ve beden sağlığı açısından oldukça faydalıdır.  Her yaşta, bilinçli olarak spor yapmak, yaşam kalitesini arttırmakta ve çeşitli rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltarak sağlıklı yaşamın kapılarını aralamaktadır. 

Spor yapmak, başta kalp hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığa kalkan olmaktadır. Ayrıca, ruh sağlığı açısından da olumlu etkilere sahiptir. Stresten kurtulmayı, eğlenceli zaman geçirmeyi ve mutlu bir yaşam sürmeyi sağlamaktadır. Özellikle sabahları düzenli olarak spor yapmak, güne enerjik başlamayı sağlamakta ve iş yaşamında verimli çalışmaya yardımcı olmaktadır. Ancak, spor yaparken, bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle, spor yaparken tercih edilecek kıyafet, ayakkabı ve çeşitli spor ekipmanlarının rahat ve sağlıklı malzemeler olması gerekmektedir. Spor yapacak kişi, vücut yapısına uygun spor türünü seçmelidir. Birtakım rahatsızlıkları bulunanların, düzensiz aralıklarda ve tempoda spor yapması, sağlık açısından ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir.

Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan spor, hastalıklardan korunmak, psikolojik olarak rahatlamak ve iş yaşamında motivasyonu arttırmak için düzenli olarak yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bilinçli olarak spor yapmak, sağlıklı, huzurlu ve zinde bir yaşamın temel gereksinimlerindendir.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın