Çarşamba , Şubat 22 2017
Home / Diyet ve Bakım / Cilt Bakımı / Evde Hazırlanabilecek Doğal ve Basit Peeling Tarifleri

Evde Hazırlanabilecek Doğal ve Basit Peeling Tarifleri

Peeling yaparken nelere dikkat edilmelidir? Evde hazırlanabilecek doğal ve basit peeling tarifleri nelerdir? Cildiniz için en iyi doğal peeling tariflerini hazırladık.

 

Cildimizin en dış katmanındaki ölü hücrelerin temizlenmesi için peeling işlemi yapmak oldukça faydalı olmaktadır. Ölü hücrelerden temizlenen cilt yenilenmiş bir görünüme, parlaklığa ve canlılığa kavuşur. Buna peeling işleminin kan dolaşımını hızlandırması da yardımcı olur. Evde hazırlayacağınız doğal maskeler ile cildinizi canlandırırken kimyasal maddelerden de uzak durmuş olursunuz. Fakat peeling yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Söz gelimi yüzdeki sivilceler ve açık yaralar enfeksiyon için bir tehdittir ve yüzünüzde varsa maske uygulamamanız gerekir. Yine, yüzünüzde makyaj var ise bunu temizlemelisiniz. Çünkü maske uygulanacak alandaki gözeneklerin açık olması peeling etkisini artıracaktır.                                 Maskeyi yüzünüze uygularken gözlerinize yaklaştırmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü meyvelerin içinde yer alan meyve asitleri gözlerinizi tahriş edebilir. Peeling işlemi mümkün olduğunca düzenli yapılmalıdır fakat çok sık yapmamaya da dikkat etmelisiniz.

Çünkü sık uyguladığınız maskeler çok etkili ise cildini tahriş olabilir, kızarabilir. Maskenin içindeki maddelere alerjiniz olup olmadığını bilmek isterseniz, cildiniz üzerinde küçük bir alanda deneme yapabilirsiniz. Alerjiniz yok ise güvenle uygulayabilirsiniz. Peeling işleminden birkaç dakika sonra bir nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

 

Bunlara değindikten sonra gelelim evde yapabileceğiniz tariflere.

KAHVE  :  Kahve telvesi cilde uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar veren bir malzemedir. İçtiğiniz kahveden kalan fincanın dibindeki telveyi alıp gözlerinize çok yaklaştırmadan yüzünüze sürün. İsterseniz çok yumuşak hareketlerle cildinize masaj yapabilirsiniz. Cildiniz çok kuruysa telvenin içine birkaç damla zeytinyağı damlatarak nemlendirme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Telve kuruduktan sonra yani yaklaşık 10 dakika sonra yüzünüzü yıkayın. Haftada bir ya da iki kere uyguladığınızda cildinizdeki değişikliğin ve canlılığın farkına varacaksınız.

 

 

ÇİLEK VE YOĞURT   :   Birkaç tane çileğin saplarını koparıp iyice yıkayın. Bir kâse içinde çatal kullanarak ezin. İçine iki kaşık yoğurt ekleyin. Yoğurdun yağsız olması daha iyi olacaktır. İkisini karıştırın, yine gözlerinize çok yaklaştırmadan yüzünüze ve boyun çevresine sürün. On beş ya da yirmi dakika sonra ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi hafta içerisinde bir ya da iki defa uygulayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

                       MISIR UNU VE YOĞURT :  Bir kaşık yoğurdun içine bir kaçık mısır unu ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi yumuşak hareketlerle masaj yaparak yüzünüze sürün. Göz çevresine çok yaklaştırmayın. Beş dakika sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

SALATALIK:   Salatalık hem temizleyici hem de nemlendirici etkiye sahiptir.

Cildinizi temizlerken bir yandan da ferahlatır. Bir salatalığı, bir yumurta beyazı ve birkaç damla limon ile birlikte robotta püre haline getirin. Ezilen ve karışan maskeyi ince bir süzgeçten süzün. Gözlerinizin çevresi hariç yüzünüzün kalan bölümlerine masaj yaparak yedirin. Yirmi dakika sonra soğuk su yardımı ile temizleyin. Gerçekten cildinizin ferahladığına ve kırışıklıkların da zamanla azaldığına şahit olacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KİL   :  Doğal ortamda bulabileceğiniz kili aktarlardan satın alarak da doğal bir peeling maskesi elde edebilirsiniz. İster sadece limon suyu ve maden suyuyla ister bir kremle karıştırarak kullandığınızda etkili bir temizleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yüzünüze sürdükten sonra on beş dakika beklenmesi yeterli olacaktır. Tamamen kuruyunca su ile veya gül suyu kullanarak temizleyebilirsiniz. Gül suyu cildinizi aynı zamanda nemlendirecektir. Kil çok etkili olduğundan 10 gün sonra tekrarlanması tavsiye ediliyor.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın