Cuma , Şubat 24 2017
Home / El İşleri ve Örgüler / Kazakların Geri Dönüşümü ve Eski Kazakları Değerlendirme

Kazakların Geri Dönüşümü ve Eski Kazakları Değerlendirme

Evet hanımlar eski ne varsa onları atmadan önce tekrar düşünüp, yeniden kazanmak, değerlendirmek mümkün. Yaratıcı, hamarat, marifetli hanımların ellerinden neler çıkmaz ki. Hem değerlendirecek hem de tasarruf etmiş olacaksınız. Sadece kıyafet değil bütün araçlardan, eşyalardan geri dönüşüm yapabilirsiniz. Burada kısaca kazak,bluz ve elbiseden nasıl kazanım yapabiliriz onlara örnek vereceğiz.

Eskimiş kazağınızdan sıcak su torbasına, küçük damacananıza, vazo ve sürahinize kılıf yapabilirsiniz. İsterseniz kazağın boğaz kısmını alıp ölçüye göre ön ve arkasını kesip, yandan boşluk bırakarak dikebilirsiniz. Yanına ise fermuar, düğme veya küçük çıtçıtlardan yapabilirsiniz.

Şeker gibi çok tatlı bir triko kazağınız var. Eskidi ancak atmaya kıyamıyorsunuz. İşte bir o kadar tatlı ayıcık, kedi istediğiniz hangi hayvan olursa yapabilirsiniz. Öncelikle yapmayı istediğiniz hayvanın elinizde bir kalıbının olması gerekir. Kalıbı kazağın üstüne koyup arka ve önden modeli kesip çıkarın. Kafa kısmı hariç diğer yerleri tersten dikin. Kumaşı çevirip içini elyafla doldurun. Kulaklarını dikin. Ağız, göz ve burnunu isterseniz düğme isterseniz renkli ipliklerle dikebilirsiniz. İşte oyuncağını hazır.

  Eski kazağınızı mükemmel bir çocuk elbisesine dönüştürebilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit. Öncelikle boğaz kısmını kesip içten kıvırın. Daha sonra kollarını ve bedenini daraltıp dikebilirsiniz. İsterseniz kollarını tamamen kesip içe kıvırıp dikerseniz kolsuz elbise yapmış olursunuz.

Yeni triko kazağınızı yanlışlıkla yüksek dereceyemi attınız? Eliniz de küçücük kazak kaldı. Üzülmeyin artık bir tane daha mini eteğiniz olacak. Yapmanız gereken, kazağı koltuk altı kısmından kesin. Beline lastik takacaksınız ve dikişler kötü görüntü oluşturabileceğinden çok iyi kumaş yapıştırıcıyla yapıştırabilirsiniz. Eteğiniz hazır, istediğiniz aksesuarla üzerini süsleyebilirsiniz.

Yine eskimiş yün kazağınızdan eldiven dikebilirsiniz. Bütün veya parmaksız  eldiven.  Rengarenk yastık ve kırlent  dikebilirsiniz. Eski kazağınızdan mükemmel cici bir çantada yapabilirsiniz. Kazağınızdan renk renk bilezikler yapabilirsiniz. Küçük minderler yapılabilir.  Çocklarımızıda unutmayalım. Onlara çok şık bere ve eldiven yapabiliriz kazaklarımızdan. Tek yapmamız gereken kalıbı koyarak kesip dikmek.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın