Cuma , Şubat 24 2017
Home / Anne ve Çocuk / Aile Sağlığı / Sağlık İçin Çamaşır Makinesinde Yumuşatıcı Kullanmayın

Sağlık İçin Çamaşır Makinesinde Yumuşatıcı Kullanmayın

Yumuşatıcı yumuşaklığı ve kokusu ile kıyafetlerimizi saran, havlularımızı yumuşacık yapan kimyasal bir üründür. Yumuşaklığı ve kokusunun bizi ne kadar aldattığını reklamlardaki şatafattan anlamalıyız. Markadan markaya, kokudan kokuya, başımızı döndüren ve yumuşatıcı isteğimizi durduramadığımız da bir gerçek. Bu yazıda yumuşatıcıların aslında çok da yumuşak olmadığını göreceğiz

      Yumuşatıcıların vazgeçilmeyecek kadar güzel kokusunu ve yumuşak hissi vermesini, ne yazık ki kimyasallara borçluyuz. Sürekli cildimizle beraber olan yumuşatıcılar cilt kadar, solunum yollarımıza da zarar verebiliyor. İçindeki bazı maddeler sinir sistemini olumsuz etkiliyor. Bu maddeleri kloroform, etanol , benzin, alkol, pentan gibi maddeler olarak sayabiliriz.  Korunmak için her zaman gözü açık, bilinçli bir tüketici olmak gerekiyor. Pentan solunduğunda özellikle astım, nefes darlığı, bronşit gibi rahatsızlığı olanlarda ciddi zararlar verebiliyor. Pentanın sağlıklı kişilerde bile zararı mevcut. Kloroform, etanol alkol ise sinirleri olumsuz etkiliyor. Bu kadar zararlı bir maddenin hayatımıza vazgeçilmez bir şekilde girmiş olması yumuşatıcıdan ayrılmayı zorlaştırsa da sağlığımızı düşünmek gerekiyor. Özellikle çocuklarımızı düşündüğümüzde, yumuşatıcıların içindekiler kısmının okunmasına dikkat etmeliyiz. Zaten çoğu yumuşatıcının arka yüzünde ” Çocuklar için kullanmayınız” uyarısı olup küçük harflerle yazıldığı için gözden kaçmaktadır.

     Çamaşırlarınızın iyi kokmasını sağlamak ve deterjanların zararlı kalıntılarından korunmak için sirke kullanabiliriz. Çoğu kişi kendi yöntemleriyle tülbente sardığı güzel kokulu bitkiler ile de bunu sağlayabiliyor. Çünkü sağlık bulunmaz bir nimet. Yumuşaklık ve hoş koku bizi aldatmasın. Ülkemiz yumuşatıcı kullanımında birçok ülkeyi geri bırakıyor.

 

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın