Cuma , Şubat 24 2017
Home / Diyet ve Bakım / Sofralarımızın Siyah Zehiri…

Sofralarımızın Siyah Zehiri…

Neden zehir dediğimi aslında herkes az çok biliyordur. Çünkü içtiğimiz siyah kola gerçekten de zehir gibi. Zararları saymakla bitmez. Peki bu kadar zararlı bir içecekten neden vazgeçemiyoruz?
Öncelikle şunu söylemeliyim. Bir bardak siyah kolanın içerisinde yaklaşık olarak bir su bardağı kadar beyaz şeker vardır. Beyaz şeker özellikle bayanların uzak durmaya çalıştığı bir şeydir. Çünkü beyaz şekerin de fazlası tabi ki zarardır. Hele de kolayla birleşince daha da artıyor. Siyah kola Hindistan’ da zirai ilaç olarak kullanılıyor. Bir litresinde  aşağı yukarı 400 kalori içeren kola, çocukluktan başlayarak şişmanlık, obezite gibi pek çok kilo rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Kola içildiği zaman kan şekerimiz aşırı derecede yükseliyor ve vücudumuzun yağ depolama mekanizmasını aktif hale getiriyor.

Kolanın içinde bulunan fosfor, kemik erimesini ve kemiklerin yumuşamasını hızlandırıyor. Özellikle kadınlarda erken yaşta kemik erimesinin başlamasına neden oluyor. Kolanın içerisinde yer alan maddelerin vücuttaki kalsiyum emilimini azalttıkları ve buna bağlı olarak diş sorunlarını, mide ve kas rahatsızlıklarına sebep oluyor. Hatta bir deney örneği vereyim sizlere;
Bir bardak kolanın içerisine diş bırakılmış ve bir hafta içinde kalmış. Bir hafta sonra dişin kolanın içinde olmadığı görülmüş. Ve asidin onu çözdüğünü anlamışlar.
Ayrıca içerisinde bulunan kafeinden dolayı insanlara bağımlılık yapıyor. Demek ki bu siyah zehirden vazgeçmemiz için çok fazla nedenimiz var. Masum gibi görünen tatlı ve ferahlatıcı içecek görüntüsü herkesi cezbediyor. Ama görüyoruz ki o kadar da masum değil. Özellikle küçük yaşlarda olan çocuklarımızı kola ile tanıştırmamalıyız. Ve hiçbir anne-baba evlatlarına bu zehiri içirmek istemezler. Bu zehirli içecek yerine sofralarımızda daha faydalı içecekler bulundurmalıyız. Özellikle su gibi sayısız nimetlere sahip bir içeceğimiz varken, neden zararlı içecekleri bulunduruyoruz ki? Ayran, sıkma meyve suyu, şalgam, kefir gibi çok daha faydalı içecekleri hayatımızda bulundurmalıyız.
Mutlu, sağlıklı sofralar dilerim…

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

2 Yorum

  1. Faydalı yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum.Gerçekten büyük küçük herkesin kaçınması gerekiyor asitli ve şekerli içeceklerden.Teşekkürler…

  2. çok teşekkür ederim. faydalı oluyorsak ne mutlu bize:))

Bir Cevap Yazın