Cuma , Şubat 24 2017
Home / Anne ve Çocuk / Çocuk Bakımı ve Eğitimi / Bebeği Nasıl Öpersek Kişiliği Olumlu Etkilenir?

Bebeği Nasıl Öpersek Kişiliği Olumlu Etkilenir?

 

Dünyanın gülen yüzü bebeklerimiz. En acılı anlarımızda bile yüzümüze tatlı bir gülüşle baktıklarında tebessüm etmemek mümkün değildir. Masum bir bebeğin gülüşünde, bakışında dünyanın dikenli tarafından gülüne mis kokusuna ulaşırız . Bebek sevmemek, öpmemek, kucaklamadan bakmak elimizde değil.  Ancak onu öperken kişiliğine etki ettiğimizin farkında olmamız gerekiyor. Hassas yapılarını incitmemek için her zaman itinalı olmak lazım. Elleri yıkamalı, çok fazla dokunmamalıyız.

Bu küçük dünyayı öperken dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bebekleri kesinlikle minik ayaklarından öpmemeliyiz. Ayağı öpülen bebekler kıskançlık duygusunu fazlaca yaşarlar. İleride kardeşini kıskanan, arkadaşlarını kıskanan, kıskanç bir birey olmasını istemiyorsak kendimizi tutup öpmekten uzak durmalıyız. Yine bebekleri öperken boyundan, enseden uzak durmalıyız. Boyun hassas bir yapıda olduğu için mahremiyet duygusunun oluşmasına yardım eder. Bebeğimizi öperken vücut bölgesinden öpmekten uzak durmalıyız. Cinsel istismarın tavan yaptığı günümüzde çocuklarımızı korumak için mahremiyet duygusunun oluşması gerekiyor. Vücudundan öpülmeye alışan çocuk böyle bir muameleden rahatsızlık duymaz. Basit gibi görünse de çocuğumuzu korumak için bebeklikten itibaren vücudunu koruma duygusunun oluşmasına yardım etmek gerekiyor. Bebeklerin öpücük verdiğinde çok fazla ödüllendirilmemesi de gerekiyor, çünkü çocuk öpüldüğünde değerli olduğunu hissederse ileriki dönemde kendisini korumada yetersiz kalabiliyor. Bebeğimizi öpmek için, onların cennet kokularını hissetmek için alın ve yanak bölgelerinden rahatça öpebiliriz.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın