Cuma , Şubat 24 2017
Home / Diyet ve Bakım / Kişisel Bakım / Saç Bakımı Yapın Göz Kamaştırın

Saç Bakımı Yapın Göz Kamaştırın

Saçlarımız kafa derimizin doğal görünümünü sağlayan, yüzümüzü tamamlayan, unsurlardan biridir. Yüzümüze renk ve ışıltı katan saçlarımızın bakım yapılmazsa sönük  bir hal alırlar. Saçlarımızın yüz ifademizi tamamlayıcı etkisi vardır. Saçlarımızla havalı, masum, genç, yaşlı, bakımlı, bakımsız gibi karşıdakilerini etkileyici bir yönü vardır. Saçlarınız yaşadıklarımızdan çok çabuk etkilenirler. Mevsime göre bile hal değiştirirler. Yazın sıcak, deniz gibi etkenler yıpratırken, kış mevsiminde özellikle kirli hava, duman gibi şartlar da saçımızı olumsuz etkiler. Duygularımızdan da etkilenen saçlarımız, olumsuz psikolojimizden de nasibini alır. Üzüntü, stres gibi etkenler dökülmeye, cansızlaşmaya sebep olabilirler. Hamilelik ve emzirme dönemi, ilaç kullanımı saçlarımızı doğal görünümünden uzaklaştırabilir. Bu nedenlerle saçlarımıza emek verip, onların değerli olduğunu hissettirmek gerekir. Kaliteli, parlak capcanlı saçlar istiyorsak ya evde, ya da alabileceğimiz kaliteli bakım ürünleri ile bunu başarabiliriz.

Her bireyin kendine göre bir saç yapısı vardır. Yağlı saçtan kuru saça, kalın telli saçtan ince telli saça, kıvırcık saçtan düz telli saça. İlk olarak kullandığımız şampuan seçimini, saçımıza uygun belirlemeliyiz. Kaliteli bir şampuan kullanmalıyız. Çok sıcak su ile yıkama yapmaktan çekinmeliyiz.

    Evde Yapabileceğimiz Bakım Örnekleri

Evimizde karanfil tohumları, 1 litre su ile güçlendirici ve dökülme önleyici karışım hazırlayabiliriz.Bunun için cam  kavanoza 3 yemek kaşığı karanfil ve bir litre suyu koyup, kapağını kapatarak karanlık bir dolapta 24 saat bekletelim. Bu su ile saç diplerine her gün masaj yapalım. Sonucunda güçlü ve dökülmeyen saçlara kavuşmuş olacağız.

    Badem yağının çok iyi bir saç bakıcısı olduğunu bilmeyen yoktur. Bir kaseye aynı miktarda susam yağı, badem yağı ve bir tane yumurta sarısı koyup karıştırarak karışım hazırlayabiliriz. Dökülmeyi önleyen bu karışımı haftada üç defa saç diplerinize masaj yaparak kullanabiliriz.

    Yağlı ise saçlarımız, 1 yumurta ile bir fincan yoğurdu karıştırıp saçımıza temizken sürüp 10 dakika bekledikten sonra yıkanabilir. Saçınızın parlak olması için bir fincan yeni sıkılmış limon suyu ile sirkeyi yıkamış olduğunuz saçımıza yedirerek sürünüz. Duruladıktan sonra parlaklığına kavuşmuş olacaktır. Sirke aynı zamanda kepek sorunu varsa kepeğin yok olmasını da sağlar.

Saçlarımıza ikramda bulunmaktan çekinmeyelim. Doğal Saç Boyası Yapımı yazımızı da okuyabilirsiniz. Bakım yaparken kimyasal ürünlerden uzak duralım.Yapabileceğimiz basit yöntemlerle saçlarımız parlak, bakımlı bir görünüme kavuşmuş olacaktır.

Yazar Ayça Çimen

Biri otistik 3 çocuk annesiyim . Kendi evimin bekçisiyim. Çocuklarım ve sevdiklerim için yararlı olmaya çalışıyorum. Sorunlar paylaşıldıkça azalır. Ev yükünü kaldırmaya çalışan tüm annelere selam olsun.

Bir Cevap Yazın